נופי ידע

לצפיה ברשימת אנשי הסגל לצפיה ברשימת אנשי הסגל

נופי ידע

> חזרה לכל התכניות

נופי ידע – קורסים שמאתגרים את הסקרנות

תוכנית 'נופי ידע' של הפקולטה למדעי הרוח בשיתוף הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה מציעה קורסים חדשניים המוכרים במסגרת חובות 'דרך הרוח'. הקורסים יפגישו את הלומדים עם מגוון דיסציפלינות וגישות מתחום מדעי הרוח, תוך שימת דגש על טכנולוגיות למידה חדשניות.
הקורסים בתוכנית יעסקו בנושא מרכזי, אשר יוצג בשיעור ממספר נקודות מבט על ידי מרצים מדיסציפלינות שונות בפקולטה. בסדנאות נמשיך להעמיק בנושא בקבוצות קטנות, אשר יונחו על ידי תלמידי מחקר. הקורסים ילוו באתר אינטרנט, המציע חוויית למידה חדשנית. האתר יאפשר לצפות בהרצאות הקורס תוך הוספת תגובות, רעיונות ושאלות. בנוסף, האתר יאפשר לעבוד על מטלות הקורס בסביבה מתוקשבת, תוך שמירה על קשר שוטף עם מנחי הסדנאות ותלמידי הקורס.

לאתר התכנית

 

רשימת קורסים:

הרפסודוס והפילוסוף: מבטים על אמנות בין קדושה לשיגעון - ד"ר דורית ברחנא-לורנד

"הלא חפץ עדין הוא המשורר, מוכנף וקדוש, ואין בכוחו לומר דברי שירה, עד שתבוא עליו השראה אלוהית, ועד שתעזבנו הבינה ולא תהיה עוד דעתו בו" כתב אפלטון בדיאלוג המוקדם "איאון". מאוחר יותר, טען שלמרות קסמה הרב (ולמעשה בעיקר בגללו) אין לאמנות מקום במדינה. היחס האמביוולנטי שמגלה אפלטון לשירה כבר בראשית דרכו הפילוסופית, מאפיין את יחס החברה המערבית לאמנות בכלל עד עכשיו. מתוך תפיסה שמחד מקדשת את האמנות ומאידך מגלה חשדנות כלפי הפיתוי הלא-יצרני שמציגה האמנות, עולה יחס כפול ובעייתי לאמנות שמרומם ומשפיל אותה בעת ובעונה אחת. בקורס נבחן היבטים שונים של תפיסת האמנות ביחס לסוגיות של אמת, מוסר והכרה. נקודת המוצא של הקורס תהיה הדיאלוג "איאון" ואליו נחבר טקסטים שונים מההיסטוריה של האסתטיקה. במרכז כל שיעור תעמוד סוגיה פילוסופית שאותה נבחן לאור יצירת אמנות (אחת או יותר) מתחומי האמנות הפלסטית, התיאטרון והמוסיקה. כך נוכל לראות כיצד האמנות, מצידה, בוחנת את השאלות הפילוסופיות אודותיה.

זמן -  ד"ר יונתן בן-דב, פרופ' גיורא הון, ד"ר ערן שלו, ד"ר איילת לנגר
בקורס זה לומדים על מהותו של הזמן והיחס אליו מזוויות שונות. הבנת מושג הזמן הינה, למעשה, הבנת היתכנותו של תהליך והבנתו של השינוי. על כן הזמן הוא מבט על מהותה של הפעילות האנושית. כיוון שהזמן הוא אחת הקטגוריות הבסיסיות של התפיסה, הוא מהווה חלון התבוננות על מושגים מרכזיים של בני האדם באשר הם. אף שהזמן נתפס כמושג מוחלט, אובייקטיבי ובלתי משתנה, למעשה הוא תוצר של הבנייה חברתית; הזמן וייצוגיו הם עצמם משתנים היסטוריים. 
באמצעות תפיסת הזמן באו לידי ביטוי היחס אל הטבע, ההיסטוריה, האומה ומוסדותיה הפוליטיים, יחסי כוח בחברה, גישות שונות באמנות, ותיאוריות שונות בתולדות הפיסיקה, הנוגעות לעצם החומר שאנו חיים עליו ועשויים ממנו. הקורס יציג טעימה מן הפנים השונות שלבשו הזמן וביטוייו בתרבות האנושית. הוא ישלב קריאה של חומר אקדמי עם עיון במיתוסים עתיקים, בהיסטוריה של הרעיונות, ובפילוסופיה של המדע. יצירות אומנות, ספרות וקולנוע, יהוו אף הם חלק ניכר בתוכנית הקורס. 

סדרת מיתוס - "חווה ופנדורה" - ד"ר ורד לב כנען ומרצים אורחים

הקורס בהנחיית ד"ר ורד לב כנען, ראש החוג לספרות עברית והשוואתית ומרצים אורחים מאוניברסיטאות בארץ המובילים בתחומם. במסגרת השעור "המיתוסים המכוננים של מדעי הרוח" סדרת ההרצאות החדשה תעסוק במיתוס האישה הראשונה ותרומתו המעצבת לתפישות יופי, תשוקה, מגדר, זהות ומשמעות.

המסע הדתי בין מרכז לשוליים - קורס מתוקשב, ד"ר צור שלו, ד"ר אמה מעיין

היכן נמצאת הקדושה? במרכז הדתי? או אולי בקצוות הארץ הזרים? בקורס נעקוב אחר צליינים ומגלי ארצות ונבחן את תופעת המסע הדתי בטקסט ובתמונה. קורס זה יחשוף את הסטודנטים לעולם מדעי הרוח באמצעות עיסוק בנושא המסע הדתי מתוך נקודות המבט הייחודיות של שתי דיסציפלינות שונות: היסטוריה ותולדות האמנות.

אהבה – ד"ר רוית ראופמן, פרופ' נירה פנכר, פרופ' דני קורן
מה היא אהבה? מהם ייצוגיה השונים בחיי אדם? כיצד היא תפסה והומשגה לאורך הדורות ומעבר לתחומי דעת שונים? והאם בכלל יש טעם לחקור אותה בכלים מדעיים? 
הקורס מציע מבט פנורמי רב-תחומי הקשור במושג האהבה, כפי שנתפס בספרות, בתיאוריות פסיכואנליטיות ופסיכודינמיות, ובהקשרים היסטוריים. היבטים שונים הקשורים במושג האהבה (ובכללם הקשר בין אהבה רוחנית וגופנית, כוחה המרפא של האהבה ועוד) ייבחנו באופן רוחבי תוך אימוץ דיסציפלינות מדעיות שונות ובחינת זיקות הגומלין שביניהן.

 

 

האם התכנית פעילה: 
1
> חזרה לכל התכניות