לימודי אפריקה

לצפיה ברשימת אנשי הסגל לצפיה ברשימת אנשי הסגל

לימודי אפריקה

> חזרה לכל התכניות

על התכנית

התכנית הבין-אוניברסיטאית ללימודי אפריקה החלה לפעול בשנת 2010. התכנית החדשנית קמה בעקבות קול קורא להקמת תכניות בין-אוניברסיטאיות שהוציאה הקרן למדעי הרוח וזכתה במימון מיד הנדיב ומוות"ת. בשל העובדה שבאף אחת מהאוניברסיטאות לא נותרו מספיק אנשי סגל כדי להחזיק תכנית לימודים סבירה, התחום של לימודי אפריקה בארץ הלך ונעלם. מטרת התכנית החדשה, הייתה להציל את התחום, מתוך הנחה שרק איחוד כוחות בין כלל האפריקניסטים הפזורים בין המוסדות האקדמיים השונים, יאפשר קיום של תכנית איכותית ומעמיקה. התכנית כוללת שלוש אוניברסיטאות: אוניברסיטת בן גוריון בנגב, אוניברסיטת תל-אביב והאוניברסיטה הפתוחה ומציעה תואר ראשון בלימודי אפריקה.

הסטודנטים הלומדים בתכנית נרשמים דרך אחת משלוש האוניברסיטאות ותכנית הלימודים שלהם מתבססת על קורסים המוצעים לפחות בשתיים מהן. בזכות שיתוף הפעולה בין המוסדות, תכנית הלימודים עשירה ביותר וכוללת מגוון רחב של קורסים העוסקים בהיבטים שונים ביבשת. מספר הסטודנטים בתכנית הולך וגדל מדי שנה וכיום הוא עומד על כ- 130. חלק גדול מהקורסים המוצעים בתכנית פתוח גם לסטודנטים חיצוניים מהאוניברסיטאות השותפות. עד עתה למעלה מ- 1000 סטודנטים למדו קורס כלשהו בלימודי אפריקה. בכך מאפשרת התכנית הקניית ידע רחב על היבשת הגדולה הסמוכה לנו, שללא הכרתה קשה להבין את עולמנו בעבר ובהווה.

במסגרת התכנית הבין-אוניברסיטאית ללימודי אפריקה מתקיימים מדי שנה גם אירועים אקדמיים רבים הכוללים כנסים עם מרצים מהארץ ומחו"ל, סמינרים, סדנאות והקרנת סרטים. אירועים אלו נערכים בשיתוף עם מרכז אפריקה ע"ש תמר גולן באוניברסיטת בן גוריון בנגב. התכנית שמה דגש גם על מעורבות חברתית, ובמסגרתה מתקיים קורס בשם "אפריקה ואקטיביזם". במהלך הקורס הסטודנטים יוזמים ומוציאים לפועל פרויקט חברתי הקשור לנושא אפריקאי. מדי שנה חלק מבוגרי הקורס נוסעים במשלחת מתנדבים לאחת המדינות באפריקה למשך כשלושה חודשים בזמן חופשת הקיץ.

הקמת תכנית בין אוניברסיטאית לתואר ראשון הייתה משימה לא פשוטה והיה צורך בחשיבה מורכבת ובהתגברות על קשיים ביורוקרטיים שנבעו מחוסר התאמה אדמיניסטרטיבי בין המוסדות השונים. לשמחתנו, התגברנו על קשיים אלו והתכנית מצליחה לתפקד היטב. הצלחתה של התכנית מצביעה על היתרון שבשיתוף פעולה בין מוסדות אקדמיים על פני תחרות ביניהם. בזכות שיתוף הפעולה הזה הצלחנו להחיות תחום לימודים מרכזי וחשוב שהיה על סף הכחדה באקדמיה הישראלית. 

לאתר התכנית.

 

 

 

 

האם התכנית פעילה: 
1
> חזרה לכל התכניות